duhok-xzmat
♥️【★】 【★】پولیسێت مالپه‌ری بدیڤ ته‌ ڤه‌ خو توماربکه‌【★】♥️【★】♥️
Latest topics
» ئیمێلێ یاهوو (Yahoo Email) فێرکرنا دروستکرنا
Fri Jun 29, 2012 4:09 am by admin

» کود12 ریکلام
Fri Jun 29, 2012 4:07 am by admin

» lara m
Wed May 30, 2012 3:49 pm by admin

» چه‌وا ئیمێله‌کێ هوتمێل بو خو دروستکه‌ی
Sat Jan 14, 2012 3:47 am by admin

» Gelo Tirkiye çima dostê Îranê û dijminê Îsraîlê ye?
Sat Jan 14, 2012 3:20 am by admin

» Ronahi TV’
Sat Jan 14, 2012 3:19 am by admin

» Serok Barzanî pirotukoleka dîrokî digel Ferensa morkir
Wed Nov 30, 2011 6:25 am by shvan_guli

» موزیکه‌کا خه‌مگین
Wed Nov 30, 2011 6:14 am by shvan_guli

Top posters
admin (156)

shvan_guli (31)

shvan.nl (10)

niwar (4)

bewar-duhoki (2)

دا ر زين (2)

support-kurd (2)

sheto (1)

lara m (1)

بابه‌تێن مالپه‌ری
Loading
پیڤانا حه‌ژێکرنێ

زانینا حه‌ژێکرنێ

زانینا حه‌ژێکرنێ دناڤبه‌را دوو که‌سا ... ڤالاهیا ئێکێ ناڤێ که‌سێ ئێکێ بنڤیسه‌ و ڤالاهیا دووێ ناڤێ دووێ بنڤیسه‌ و ته‌خمین کلیک که‌ ... ناڤا بپیتێن ئنگلیزی به‌س بنڤێسه‌.

+ =

Gallery

RSS feeds

Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 

Poll

پیغه‌مبه‌ر د دیتنا نه‌یاریت ویدا

Vegere ser mijara dawî Mijara din bibîne Go down

default پیغه‌مبه‌ر د دیتنا نه‌یاریت ویدا

Mesaj by admin on Fri Aug 13, 2010 9:49 pm

پیغه‌مبه‌ر د دیتنا نه‌یاریت ویدا
ـ عزه‌ت بادی ـ

نامه‌ و نڤیسار بؤ گه‌لك مه‌زن و شاهان هنارتن، قه‌یسه‌رێ رؤمێ و كیسرایێ فارسی و نه‌جاشی یێ حه‌به‌شی و مونزرێ كورِێ ساوی حاكمێ به‌حره‌ینێ هوذة بن علي) خودانێ یه‌مامێ و (الحارث بن ابي شمر) یێ غه‌سانی خودانێ دیمه‌شقێ و شاهێ عومانێ. ده‌قێ نڤیسارا بؤ هێره‌قلی مه‌زنێ رؤمێ:
((ژ موحه‌ممه‌دی عه‌بدێ خودێ و پێغه‌مبه‌رێ وی بؤ هیره‌قلێ رؤمێ، سلاڤ ل سه‌ر وی بن یێ رێكا راست گرتی، بوسلمان ببه‌، دێ یێ ب سلامه‌ت بی، بوسلمان ببه‌ دێ خودێ دو جاران جزایێ ته‌ ده‌ته‌ ته‌، ئه‌گه‌ر ته‌ پشت دایێ گونه‌ها ئه‌ریسیان د ستؤیێ ته‌دایه‌)) (يااهل الكتاب تعالوا الي كلمة سواء بيننا وبينكم…).
ده‌مێ نڤیسارا پێغه‌مبه‌ری (سلاڤ ل سه‌ر بن) گه‌هشتیه‌ قه‌یسه‌رێ رؤمێ وی ده‌می ل قودسێ بوو، د سه‌ره‌دانه‌كێدا پشتی سه‌ركه‌فتنێن ل سه‌ر فورسێ. ابن عباس گؤت:
أبو سوفیان گؤته‌ من.. هیره‌قلێ مه‌زنێ رؤمێ هنارته‌ دویف مه‌ ده‌مێ ئه‌ز و هنده‌ك بازرگانێت قوره‌یشی ل شامێ، د كؤچكا ویڤه‌ مه‌زنێت رؤمێ ل ده‌وروبه‌رێت وی بوون ده‌مێ ئه‌م حازر بووین، گازی من و تورجمانی كر و گؤت: كی ژ هه‌وه‌ ژ بابێڤه‌ نێزیكتره‌ بؤ وی یێ دبێژیت ئه‌ز پێغه‌مبه‌رم.
أبو سوفان گؤت: ئه‌ز نێزیكترم.
گؤت: نێزیكی من بكه‌ن و هه‌ڤالێت وی بلا ل پشت وی بن. أبو سوفان گؤت: پسیارا ئێكێ ژ من كری:
بنه‌مالا وی یا چه‌وایه‌ د ناڤ وه‌دا؟
- ئه‌و ژ بنه‌ماله‌كا باشه‌.
گؤت: ئه‌رێ ئه‌ڤا ئه‌و دبێژیت ئێكی دی ژ ناڤ هه‌وه‌ گؤتیه‌؟
- نه‌.
گؤت: ئه‌رێ شاهه‌ك به‌ری نوكه‌ ژ بنه‌مالا وی رابوویه‌؟
- نه‌.
گؤت: مه‌زن و ماقویل ب دویف كه‌تینه‌ یان لاواز و به‌له‌نگاز؟
- لاواز و به‌له‌نگاز.
گؤت: ئه‌و زێده‌ دبن یان كێم؟
- زێده‌ دبن.
گؤت: هنده‌ك ژ وان ژ دینێ خؤ لێڤه‌دبنڤه‌.
- نه‌.
گؤت: ئه‌رێ وه‌ ئه‌و ب دره‌وان گونه‌هبار دكر به‌ری ڤێ بێژیت؟
- نه‌.
گؤت: غه‌درێ دكه‌ت؟
- نه‌، مه‌ دگه‌ل وی ژڤانا (صلح الحديبية)یه‌، نوزانین دێ چ لئ ئێت.
گؤت: وه‌ شه‌رِێ وی كریه‌؟
- به‌لێ.
گؤت: شه‌رِێ وه‌ دگه‌ل وی یێ چه‌وا بوو؟
- جار ئه‌م سه‌ردكه‌ڤین جار ئه‌و.
گؤت: ئه‌و فه‌رمانا وه‌ ب چ دكه‌ت؟
- په‌رستنا خودێ ب تنێ، چو هه‌ڤالان بؤ چێ نه‌كه‌ن، ئه‌وا باب و باپیرێت وه‌ ل سه‌ر دچؤن بهێلن، دبێژته‌ مه‌ نڤێژان بكه‌ن و راستیێ بێژن و ده‌همه‌ن پاقژ بن.
گؤته‌ تورجمانی: بێژێ من پسیارا بنه‌مالا وی كر چه‌وایه‌، گؤت: ژ بنه‌ماله‌كا باشه‌، من گؤتێ: ئێكی به‌ری وی ئه‌ڤه‌ گؤتیه‌، گؤت نه‌. من گؤت: ئه‌گه‌ر ئێكی به‌ری وی ئه‌ڤه‌ گؤتبا دا بێژین ڤی یا چاڤ وی كری. من پسیار كر ئێك ژ بنه‌ مالا وی شاه بوو، گؤت: نه‌، من گؤت ئه‌گه‌ر گؤتبا به‌لێ، دا بێژین دێ شاهاتیا بابێ خؤ زڤرینیت. من پسیار كر - به‌ری ئه‌و بێژیت ئه‌ز پێغه‌مبه‌رم - هه‌وه‌ ئه‌و ب دره‌وان گونه‌هبار دكر، گؤت: نه‌، ئه‌گه‌ر وی دره‌و ل مرؤڤان كربان، دره‌و نه‌دهێلان دا ل خودێ ژی كه‌ت. من پسیار كر: ماقویل ب دویف دكه‌ڤن یان بێ هێز و لاواز، گؤت: بێ هێز و لاواز، من پسیار كر كێم دبن یان زێده‌ دبن، گؤت: زێده‌ دبن، باوه‌ری یا وه‌سایه‌ هه‌تا ته‌مام دبیت. من پسیار كر ئه‌وێت دچنه‌ ناڤ دینێ ویدا ژێ ده‌ردكه‌ڤنڤه‌، گؤت: نه‌، باوه‌ری ژی یا وه‌سایه‌ ده‌مێ تێكه‌ل دبیت دگه‌ل دلان. من پسیار كر ئه‌و غه‌درێ دكه‌ت، گؤت: نه‌، هه‌روه‌سا پێغه‌مبه‌ر غه‌درێ ناكه‌ن، من پسیار كر، ئه‌و فه‌رمانێ ب چ دكه‌ت، گؤت: په‌رستنا خودێ، و چو هه‌ڤالان بؤ چێنه‌كه‌ن و خؤ ژ په‌رستنا بوتان بده‌نه‌ پاش و نڤێژان بكه‌ن، و راستگؤ و ده‌همه‌ن پاقژ بن.
هیره‌قلی گؤته‌ أبو سوفیان: ئه‌گه‌ر ئه‌ڤ به‌رسڤێت ته‌ داین راست بن دێ ملكێ مه‌ ب وی مینیت، من دزانی ئه‌و دێ ده‌ركه‌ڤیت، به‌لێ من باوه‌ر نه‌دكر دێ ژ هه‌وه‌ بیت، ئه‌گه‌ر من زانیبا دێ گه‌همه‌ ده‌ف دا چمه‌ دیتنا وی، و ئه‌گه‌ر ئه‌ز ل ده‌ف وی بام دا هه‌ردو پێت وی شؤم، پاشی نڤیسارا پێغه‌مبه‌ری (سلاڤ ل سه‌ر بن) خواند و ده‌نگ بلندبوون و ده‌ستویریا مه‌ دا.
پشتی ئه‌م ده‌ركه‌تین، من گؤت شؤلا موحه‌ممه‌دی یا مه‌زن بووی ئه‌ڤ شاهه‌ ژی ژێ دترسیت. هه‌ر هینگێ ئه‌ز ژ سه‌ركه‌فتنا پێغه‌مبه‌ری پشت راست بووم هه‌تا ئه‌ز بوسلمان بوویم.

ژێده‌ر: الرحيق المختوم

admin
رێڤه‌به‌رێ گشتی
رێڤه‌به‌رێ گشتی

Hejmara Nûçeyan : 156
Welat : kurdistan
ئه‌ڤروکه‌ ئه‌ڤروکه‌ : بارانه

Profîla bikarhênerê bibîne http://www.duhok-xzmat.tk

Vegere jor Go down

default Re: پیغه‌مبه‌ر د دیتنا نه‌یاریت ویدا

Mesaj by shvan_guli on Tue Nov 29, 2011 12:49 pm

DSET XASH BO TE XODI XIRA TE BINVIST